Vikerraadio uudiskiri spam Eesti Raadio ja Eesti Rahvus Ringhääling

Received: from erosl10 (unknown [192.168.111.88])
by mail.err.ee (Postfix)

*

——– Original Message ——–

Subject: Vikerraadio uudiskiri
Date: Fri, 18 Sep 2009 15:05:50 +0300
From: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
To: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
Tere Vikerraadio kuulaja,
siin on uudiskiri, mis annab ülevaate lähipäevil ja -nädalal eetrisolevatest saadetest.
Tervitades,
Laura Teder
Vikerraadio turundusspetsialist
6114103
.a href=”mailto:laura.teder@err.ee”>laura.teder@err.ee
PEREPILT
Perepilt räägib seekord maailma ja iseenda avastamisest, ka isesesva elu alustamisest. Saates on Britta, Kelli ja Karin, kes vahetusõpilastena olid Walesis, Itaalias ja Columbias. Ja Britta ema, kes nende tegmistele kaasa elas. Uurime, miks minnakse vahetusõpilaseks ja millised on ootused välismaale õppima ja elama minnes. Kuidas suhtuvad vanemad kui nende 16-aastased lapsed tahavad paariks aastaks välismaale minna ning suhtlemine hakkab toimuma valdavalt interneti vahendusel.
Perepilt on eetris laupäeviti kell 10.10, kordusena pühapäeva varahommikuti kell 6.05.
Saatejuht Tiina Vilu, helirezissöör Maris Tombach.
RAHVA TEENRID
Seekord on Lauri Hussari otsesaate külalised Neeme Korv ja Sulev Vedler.
Kuula laupäeval kell 11.05. Kommenteeri .a href=”http://www.vikerraadio.ee/rahvateenrid”>www.vikerraadio.ee/rahvateenrid
EESTI LUGU – PIHKVA RAHUKONVERENTS
1919. aasta II poolel sõjategevus vaibus ning otsene oht Eesti iseseisvusele näis vähenevat. Rahva seas kasvas soov sõda lõpetada ja sõlmida rahu. Eesti ja Vene esindajate esimene kohtumine toimus Pihkvas, Eesti delegatsiooni juhtis Ado Birk ja Vene delegatsiooni Leonid Krassin. Rahu sõlmimist takistasid siis nii eestlaste umbusk enamlaste vastu kui ka lääneriikide vastuseis ja naabermaade kõhklused. Pihkva nõupidamisest räägib TÜ dotsent Ago Pajur. Saade on eetris 19. septembril kell 13.05.
Saate toimetaja on Piret Kriivan. Kuula, kommenteeri ja vaata lisamaterjali Eesti lugu koduleheküljel .a href=”http://www.vikerraadio.ee/eestilugu”>www.vikerraadio.ee/eestilugu
KEELEKÕRV
Eesti Keele Instituudi sõnaraamatute osakonna juhataja Margit Langemets meenutab sõnaraamatu saamislugu. Koostamisest viimase vihiku ilmumiseni on kulunud peaaegu 50 aastat. Seletava sõnaraamatu maht on 150 tuhat sõna, ilmunud on kuueköiteline uustrükk, tulekul on Interneti sõnaraamat ja ettevalmistamisel üheköiteline väljaanne seletavast sõnaraamatust. Saate toimetaja on Maris Johannes. kuula laupäeval kell 17.05.
MÜSTILINE VENEMAA
Seekordses saates tuleb juttu Jakov Sverdlovi elukäigust. Pikemalt tema vennast Lev Peškovist, kellest saab hiljem Prantsusmaa sõjaväekorpusekindral. Peatume ka Sverdlovi nooremal vennal Veniaminil ning teistel perekonnaliikmetel. Saate autor on David Vseviov. Kuula pühapäeval kell 11.20.
KESKKÜTE
Sel pühapäeval on kuuleb “Keskkütte” saates fonoteegipärle omaaegsest menufilmist “Teisikud” ning oma elamusi jagab kuulajatega filmiprodutsent Katrin Kissa. Stuudiosse tuleb külla veel Koit Toome, kes räägib oma viimase aja tegemistest ning ka spordieelistustest. “Südamest südamesse” rubriigis vaetakse kirjandusklassikute abil armastuse sõnaosavust ja kuulaja kõrvateravus pannakse proovile järjekordse heliküsimusega. Saatejuhid on Maian Kärmas ja Margus Vaher. Kuula pühapäeval kell 12.05.
KUULA RÄNDAJAT ALUSTAB LÕUNA-AMEERIKAS
Jätame hüvasti Euroopaga ja põrutame otsejoones Lõuna- Ameerikasse. Argentiina on esimene riik, kus peatume ja sellel pühapäeval saab erilise tähelepanu osaliseks pealinn Buenos Aires. Olles ühtlasi euroopalik ja ladina-ameerikalik, on see tuhandenäoline linn huvilistele tõeliseks maiuspalaks. Hommikul hotellist väljudes võib üsna pea kohata professionaalseid tangotantsijaid, kes kohe lahkesti oma teeneid ehk õpetust pakkuma hakkavad. Ja omamoodi tangorütmis elab ka terve Buenos Aires – rahvas on lahke, jalakäijate tänavad kirevad, kauplemine meeletu.
Saate autor on Hendrik Relve, toimetaja Haldi Normet-Saarna. Kuula pühapäeval kell 14.05
KIRJANDUSE TÄHESTIK
“Kirjanduse tähestik” on saade eesti kirjandusest ja kirjanikest, aga mitte ainult. See on ka mõtisklus ajast ja oludest, milles kirjandus on sündinud, ja kirjanikest kui isiksustest. See on dialoog kahe filoloogi vahel, kellest üks on mitu aastakümmet süvenenud kirjandusprotsessi ja leidnud tähendusi ning seoseid, teine aga jälginud seda pigem kõrvalt, kujundades oma pilti kirjandusest vahendatult arvustuste, ülevaadete ja hinnangute varal. Stuudios on Peeter Olesk ja Mart Ummelas.
Tähestik algas tähest S nagu Saluri, jätkub Saluri novelli “Mälu” innustusel tähega M nagu Uku Masing ning tõuke saanuna Masingu keeleuurimuslikest töödest alfabeedi algustähtede A ja B-ga, ainult vastupidises järjekorras – nagu Betti Alver.
Esimese nelja saate saate jooksul saavad kuulajad lisaks kaasa mõelda ka otsides vastust küsimusele, kes on alljärgneva luuletuse autor.

Betti Alverile

…ja isegi AaBitsa
AlfaBeedi
selge A B alguse
pöörad sa pea peale
oma initsiaalide
AntiBarrikaadidel…

Vastuseid ootame aadressil Kirjanduse tähestik, Kreutzwaldi 14, 10124 Tallinn või e-mailiga .a href=”mailto:mart.ummelas@err.ee”>mart.ummelas@err.ee kuni 6. oktoobrini. Auhinnaraamatud kirjastuselt Varrak.

Saade on eetris igal pühapäeval kella 15.05 ja kordusena teisipäeva südaöösel vastu kolmapäeva.
EUROOPA KEELTE NÄDAL VIKERRAADIOS
Vikerraadios on 21.-25. septembril Euroopa keelte nädal. Igal tööpäeval algusega kell 10.05 tutvustab “Huvitaja” saade ühte Euroopas kõneldavat keelt või keelte rühma. Teemanädala eesmärk on keelte õppimise ja laiema kasutamise väärtustamine.
Esmaspäevane saatekülaline on Jaak Prozes Fenno-Ugriast, juttu tuleb soome-ugri keeltest ja nende hetkeolukorrast, samuti sugulasrahvaste meediast. Teisipäeval tuleb stuudiosse Soomes õppinud ja töötanud hambaarst Kristjan Gutman, kes räägib võõrsil hariduse omandamise kogemusest ning teises keeleruumis töötamise plussidest ja miinustest. Leedu keelt tutvustavad Tartu Ülikooli keelekeskuse juhataja Tiina Kattel ning leedu keele õppejõud Reda Smitaite. Kolmapäev on slaavi keelte päralt – stuudios on Aurika Meimre Slaavi Keelte ja Kultuuride Instituudist. Neljapäeval tutvustab Lilleküla Gümnaasiumi õpetaja Meeri Sild uudseid tehnoloogilisi keeleõppe meetodeid ja juttu tuleb ka esperanto keelest. Reedel räägitakse Euroopa keeltest üldisemalt – uuritakse, millised keeled on Euroopas ohus ja millised võitlevad ülemvõimu pärast.
Toidurubriigis tuleb juttu rahvusköökidest.
26. septembril 2001. aastal hakati Euroopa Nõukogu algatusel kõikides liikmesriikides tähistama Euroopa keelte päeva. Euroopa Liidu keelepoliitika seab eesmärgiks, et iga kodanik oskaks lisaks emakeelele kahte võõrkeelt.
Vikerraadio Euroopa keelte nädala teemasaadete juhid on Meelis Süld, Krista Taim, Sven Paulus ja Priit Ennet.
PÄEVATEE
“Kolmanda Nooruse” Rahvaülikooli direktor Guido Rajalo tutvustab uut õppeaastat. Dr Kai Saks räägib mälust, selle arendamisest ja eakate õppimisvõimest. Arhiivilõigus räägib üks kunstinimene, kelle sünnist möödub 21. septembril 80 aastat. Tutvustame ka uut “Videvikku”.
Saatejuhid on Õnnesoovide raadiohääled Tõnis Tirel ja Ülle Karu. Päevatee on eetris esmaspäeviti kell 16.05.
ETV JA VIKERRAADIO ÜHISED VALIMISDEBATID
Rahvusringhäälingu valimisdebatid sünnivad Eesti Televisiooni ja Vikerraadio koostöös. Kolmapäeviti kell 21.40 alates 16. septembrist näeb ETV-s ja kuuleb Vikerraadios kuni valimisteni “Valimisstuudiot” Andres Kuuse ja Lauri Hussari juhtimisel. Esimene regionaalne debatt peetakse Jõhvi kontserdimajas.
ETV ühiskonna ja poliitikasaadete toimetuse juht Andres Kuusk ütles, et televisiooni ja raadio ühisprojekt lisab valimissaadetele mõjukust. “Eesti ei ole ainult Tallinn ja debattide viimine regioonidesse aitab inimesi paremini informeerida,” lisas Kuusk.
Vikerraadio päevased valimissaated jõuavad eetrisse Narvast, Tartust, Paidest, Pärnust ja Tallinnast. Saadetes “Uudis+” ja “Reporteritund” uurivad saatejuhid Arp Müller, Lauri Hussar ja Andres Kuusk piirkondlike probleemide tagamaid ja võimalikke lahendusi, kutsuvad ekspertidena esinema kohalikke ajakirjanikke ja poliitikaga mitteseotud arvamusliidreid ning kaasavad rahvast aruteludesse nii tänava-, interneti-, kui ka telefoniküsitluse abil. Rahvusringhääling ootab inimesi aktiivselt kaasa lööma, sest päevastest teemapüstitustest võivad saada küsimused tele- ja raadiodebattide tarvis. Saadetes kuuleb reportaaže rahvusringhäälingu kohalikelt korrespondentidelt.
Vikerraadio “Uudis+” algab tööpäeviti kell 12.15, “Reporteritund” kell 14.05.
LAPSESUU
Uus sügis on teistmoodi ka lasteaias. Kuidas nimelt, sellest räägime Võsu laste Margareti, Madli ja Andreasega ning Kose poisi Ottoga. Nende kõigiga kohtus Haldi Normet-Saarna. Kuula esmaspäeval kell 9.45.
ESMASPÄEVANE REPORTERITUND PÄRNUS
Koos on tänased mittepärnakad, kel Pärnuga tihedad sidemed ja kes linna hetkeseisu ja tuleviku pärast tõsiselt südant valutavad. Kus oleme praegu, kuhu jõuda tahame ja millised ülesanded ootavad ees linnavõime ja kodanikke?
Saatejuht on Toomas Šalda. Kuula esmaspäeval kell 14.05.
TEISIPÄEVANE REPORTERITUND
Seekord pakume kuulamiseks Neeme Raua välispoliitikateemalist saadet.
Kuula teisipäeval kell 14.05, kordusena kell 19.05.
LUULERUUM
“Kui lapsena televisioonis”.
Juhan Viidingu laul on inspireerinud Hasso Krulli mõtisklema televisiooni ja iroonia teemal. Saate toimetab Maris Johannes. kuula 23. septembril kell 23.05.
KESKÖÖPROGRAMM – MENTORID
Sarjas Mentorid on seekord külaliseks Tallinna Ülikooli emeriitprofessor, pedagoogikadoktor Inge Unt. Hinnatud pedagoog on öelnud, et õpetaja isiksus on kõige alus, alles seejärel võib rääkida õppemeetoditest, õppevahenditest ja -kirjandusest. Muuhulgas on Inge Unt uurinud ka võimekate laste fenomeni ja kirjutanud selleteemalise raamatugi “Andekas laps”. Keskööprogrammi koostas Haldi Normet-Saarna. Kuula 25. septembril kell 23.05.

*

——– Original Message ——–

Subject: Vikerraadio alustab uut hooaega
Date: Mon, 31 Aug 2009 12:44:07 +0300
From: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
To: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
Tere hea kuulaja!
Siin on Sulle ülevaade Vikerraadio sügisplaanidest. Soovitame täna kell 14.05 kuulata uue hooaja alguse saadet, mida juhivad Margit Kilumets ja Meelis Kompus ning esinevad meie oma tegijad: Ivo Linna, Jaan Elgula, Maian Kärmas, Margus Vaher, Vaiko Eplik ja Toomas Luhats.
Kuula ikka Vikerraadiot!
Tervitades,
Laura Teder
Vikerraadio turundusspetsialist
6114103
.a href=”mailto:laura.teder@err.ee”>laura.teder@err.ee
VIKERRAADIO SÜGISSAAK

Eesti rahva seas hinnatuim raadiojaam Vikerraadio pakub ka uuel, sügistalvisel hooajal usaldusväärset, ajakirjanduslikult professionaalset ning ühiskondlikult tundlikku raadioprogrammi.
Eelseisev Lugemisaasta 2010 innustab senisestki rohkem ja süvenenumalt pöörama tähelepanu meie emakeelele ja kirjandusele. Sügistalvises kavas on nii päris uusi saateid, sisuliselt uuendatud saateid kui ka kuulajate tõelisi lemmikuid, mis aastatega on oma kõrgväärtust üksnes kasvatanud.

KIRJANDUSE TÄHESTIK
13. septembrist algava 40-osalise kirjandussarja formaalseks aluseks on eesti keele tähestik, tegelikuks sisuks ja lähtekohaks aga eesti kirjanduse rikkused, millele lisandub kirjandusteaduslik võrdlev vaatekoht. Iga saate põhjaks on üks täht, näiteks K nagu „Kalevipoeg” – see tähendab, et juttu tulebki „Kalevipojast”. Sarja autor Peeter Olesk iseloomustab end ise nii: „Filoloog, st. inimene, kes uurib sõna. Mul on uurimusi nii kirjandusest, rahvaluulest, keelest kui ka võrdlevast kirjandusteadusest. Olen kirjutanud luuletusi ja näidendeid, olen olnud teadus- ja kirjanduselu administraator, paljude ettevõtmiste algataja või järjepidevuse kandja ning juht. Olen Eesti Kirjanduse Seltsi auliige.“
Saatejuht ja Peeter Oleski vestluskaaslane on toimetaja Mart Ummelas, keda seob Peetriga 40-aastane tutvus ning ühised ülikooliaastad.
“Kirjanduse tähestik” on eetris igal pühapäeval kell 15.05.´
KESKKÜTE
Sügistalvise pühapäeva kütavad mõnusalt soojaks Maian Kärmas ja noorte lauljate võistluse võitnud Margus Vaher, lisaks on uute tegijatena “Keskkütet” ülal hoidmas kunagine Raadio 2 hommikuprogrammi paar Vaiko Eplik ja Toomas Luhats. Saates on teemaintervjuud, esitletakse pärle raadio põhjatust fonoteegist, tuntud inimesed räägivad oma elamustest ja jagavad soovitusi – olgu see siis kultuuri, looduse või mis tahes muust vallast. Igas saates on ka kuulajamäng ning saate lõpuosas rubriik Südamest südamesse, mis jagab nõuandeid uute tutvuste loomiseks. Loomulikult kõlab palju head muusikat.
“Keskküte” on eetris pühapäeviti kell 12.05.
KEELESÕNUM
Oktoobrist on reedeti Huvitaja saate raames uue püsirubriigina kavas “Keelesõnum”. Tartu Ülikooli eesti keele didaktika ja rakenduslingvistika professor Martin Ehala räägib ajas kiiresti muutuvast eesti keelest, selle erinevatest ja põnevatest tasanditest, laiemalt verbaalse kommunikatsiooni paljudest võimalustest. Ka sellest, kuidas üldse kujuneb kirjakeel. Rubriigi toimetaja on Mart Ummelas.
“Keelesõnum” reedeti kell 10.30.
REPORTERITUND
Uut hooaega alustab argipäeva kaalukaim saade Reporteritund, mis keskendub selgi raadioaastal sise- ja välispoliitikale, kaitseküsimustele, haridusele, ühiskonna- ja keskkonnateemadele. Ent 1. septembril lähevad Vikerraadio reporterid külla oma vanasse kooli, just sinna, kus nad 1. septembril 1. klassi astusid. Mõnel reporteril on esimesest koolipäevast möödas 15, mõnel 50 aastat. Reporterid räägivad oma kunagise pinginaabri, esimese õpetaja ja direktoriga. Saates räägivad ka need, kes alustavad tänavu 1. klassis, ning need, kes juba gümnaasiumis. 1. septembril kell 14.05 algav Reporteritund meenutab kindlasti igale kuulajale nende enda esimest koolipäeva.
Reporteritunde teevad Lauri Hussar, Kaja Kärner, Mart Ummelas, Peeter Kaldre, Aarne Rannamäe, Neeme Raud, Kadri Kukk, Arp Müller ja Uku Toom. Kaastööd teevad ka ERR-i korrespondendid üle Eesti.
“Reporteritund” on eetris argipäeviti kell 14.05, kordusena kell 19.05.
Kord kuus on Reporteritunni raames jätkuvalt eetris ERR-i
ajakirjanduseetika nõuniku Tarmu Tammerki juhitav Meediatund.
KESKÖÖPROGRAMM
11. septembril algab kell 13.05 Keskööprogrammis uus sari “Mentorid”, kus esinevad nimekad pedagoogid. Avasaate külaline on Tallinna Ülikooli emeriitprofessor, pedagoogikadoktor Lembit Andresen.
“Mentorid” valmib koostööd Tallinna Ülikooliga.
Saatejuht on Marje Lenk.
KUULA RÄNDAJAT
Rännusaates ootab avastamist Lõuna-Ameerika: Argentiina, Tšiili ja Uruguai. Alates 2010. aasta jaanuarist lendame aga Antarktikasse.
“Kuula rändajat” on eetris pühapäeviti kell 14.05. Saatejuht on Hendrik Relve, toimetaja Haldi Normet-Saarna.
PÄEVATEE
14. septembril alustab veidi uuenenud “Päevatee” oma 21. hooaega. Uued saatejuhid on tuntud Õnnesoovide raadiohääl Ülle Karu ja Tõnis Tirel, kes lähtuvad saateteemasid valides kuulajate soovidest. “Päevatee” lahkab spetsialistide abil eakatele olulisi ajakohaseid probleeme. Kavas on juriidiline ja meditsiiniline nõuanne, tuntud inimeste koolilood ja eakate mälestused.
“Päevatee” on eetris esmaspäeviti kell 16.05.
JUTUSAADE
Sügisest laiendab tegijateringi pühapäevahommikune Jutusaade, kus lisaks Margit Kilumetsale alustavad Tarmo Tiisler, Toomas Luhats ja Neeme Raud, et rääkida elust ja inimestest meie umber.
“Jutusaade” on eetris pühapäevahommikuti kell 10.10.
VIKERRAADIOLT LASTELE
Esmaspäeviti kell 9.45 jätkub “Lapsesuu”, kus räägime 5-10 aastaste lastega kõikvõimalikel teemadel: elust, loodusest, inimestest, igapäevastest tegemistest, meie kõigi rõõmudest ja muredest. Teisipäevast neljapäevani kell 9.45 käib toimetaja Tiina Vilu lastega koos teadmisteotsinguil, septembri algul avastame Ahhaa keskust Tallinnas. Eetrisse jõuavad ka lastekuuldemängud ja järjejutud. Reedeti kell 9.45 alustab kuuendat hooaega populaarne laste mälumängusaade Miniturniir. Igal õhtul kell 20.45 on käes unejutu aeg.
SPORT
Sügishooajal vahendab Vikerraadio võrkpalli EM-i finaalturniiri, jalgpalli MM-i Eesti koondise valikmänge ning korvpalli Balti liiga mänge.
Reporterid on Erik Lillo, Tiit Karuks, Tarmo Tiisler, Joosep Susi ja Valtrik Pihl.
TUNTUD HEADUSES
Oma tuntud headuses jätkavad ka uuel hooajal Vikerhommik, Müstiline Venemaa, Rahva teenrid, Aja jälg kivis, Uudis+, Eesti lugu, Huvitaja ja teised saated. Kolmapäevast reedeni kaunistab pimedaid sügisõhtuid
Da Capo – Klassikaraadio toimetajate kokkupandud valik
populaarseimatest klassikapaladest. Maire Aunaste jätkab saatega Teisipäeval teiega ning Huvitaja saate populaarne rubriik virgutusvõimlemine pakub paari treeningnädalat tuntud pianisti klaverimuusika saatel. Laupäevahommikune Perepilt sisaldab aga siiraid mõttevahetusi pereliikmetega nii erakordsetest kui igapäevastest asjadest.

*
——– Original Message ——–

Subject: Klassikaraadio uudiskiri
Date: Mon, 31 Aug 2009 12:36:42 +0300
From: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
To: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
Tere hea kuulaja,
siin on Klassikaraadio augustikuu viimane uudiskiri.
Tervitades,
Klassikaraadio toimetus
OOPERIÕHTU MAHLERI LENDAVA HOLLANDLASEGA
Esmaspäeval 31. augustil kell 19.05 on Ooperiõhtu kavas Richard Wagneri lavateos “Lendav Hollandlane” Bryn Terfeliga peaosas.
“Lendava Hollandlasega” tegi sel ajal 28-aastane Wagner esimese sammu muusikalise draama suunas, mis kätkes endas sõna, muusika ja draama ühtsust, erinevate kunstiliikide harmoonilist sümbioosi, kus kõik on ühtse idee teenistuse.
Kõigile oma ooperitele, ka “Lendavale Hollandlasele”, kirjutas Wagner libretod ise ja siin on esmakordselt kasutusel ka talle iseloomulikud iga tegelaskuju iseloomustavad juhtmotiivid.
RUDOLF TOBIAS – RAHVUSMUUSIKA RAJALEIDJA
Septembrikuu teisipäevadel kell 16.05 kordame Tiia Järgi 4-osalist saatesarja “Rudolf Tobias – rahvusmuusika rajaleidja”. Juttu tuleb eesti professionaalse muusika tekkest ja arengust 19. sajandi viimasel kolmandikul ja 20. sajandi alguses; eesti esimese komponistiharidusega muusiku Rudolf Tobiase elutööst ja selle mõjust kaasaegsetele.
NYYD-MUUSIKA
Raadio uute helide looja ja levitajana.
BBC Radiophonic Workshop 1958-1998.
Radiophonic Workshop – elektroonilise ja eksperimentaalse heliloomega tegelenud BBC allstruktuur loodi algselt utilitaarsetel kaalutlustel, valmistamaks uudseid, värvikaid, tasemel helikujundusi BBC erinevatele tele- ja raadioprogrammidele. Mis tähendas, et otsivas ja avastuslikus vaimus loodud muusika levis – justnagu märkamatult, ‘tagaplaanil’ – kõige laiema võimaliku kuulajas- ja vaatajaskonnani. Kuuldemängudes ja teleseriaalides, populaarteaduslikes filmides ja koolidele mõeldud õppeprogrammides kõlanud heli mõjutas mitme põlvkonna brittide muusikalist teadlikkust.
Kuula 1. septembril kell 21.Saate autor on Tiit Kusnets.
EESTI MUUSIKA- JA TEATRIAKADEEMIA SÜNNIPÄEVASARI
Septembrikuu neljapäevadel kell 21 saates Vestlusi kultuurist on EMTA 90.aastapäevale pühendatud saatesari Tallinna Konservatooriumi ajaloost, mille koostab erinevate arhiivisaadete põhjal Kersti Inno.
SALZBURGI FESTIVAL 2009
Esinevad pianist Pierre-Laurent Aimard ja Euroopa Kammerorkester. Kavas Wolfgang Amadeus Mozarti teosed: Klaverikontsert nr. 14, Serenaad puhkpillidele ja Klaverikontsert nr. 19.
Kontsert toimus 26. juulil 2009 Grazi Stefaniensaalis.
Kuula 3. septembril kell 10.05.
SAKSA BAROKKMUUSIKA SAATES MIRAAŽ

Pühapäeval 6. septembril kõlab varajase muusika tunnis “Miraaž” Buxtehude, Scheini ja Schützi looming, mängib ansambel Cantus Cölln.
Saksa barokkmuusikat esitab ansambel Cantus Cölln, juhatab Konrad Junghänel. Kavas on Bachi, Buxtehude, Scheini ja Schützi looming.
Kontsert toimus 27. aprillil 2008 Barcelonas.
TÄNA KONTSERDISAALIS: ERSO
Esinevad Sarah Chang (viiul) ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigent Toomas Vavilov.
Kavas:
* Richard Wagner – Avamäng ooperile «Tannhäuser
* Felix Mendelssohn – Viiulikontsert e-moll
* Johannes Brahms – Sümfoonia nr. 3 F-duur.
Ülekannet Estonia kontserdisaalist vahendab Mirje Mändla.
Kuula 4. septembril kell 19.
TRADITSIOONI TARKUSE PARIMAD PALAD
Alates septembrist kordame sarja “Traditsiooni Tarkus” neid saateid, mis on tekitanud suuremat vastukaja. Saated on eetris pühapäeviti kell 14.
Plaanisolevad kordused septembris:
13. september – Ajulainete mõõtmisest.
20. september – Islami traditsioon kaasaja maailmas.
27. september – Kalevalast Kalevipojani.
Sarja autor on Peeter Liiv.
Toimetaja Marge-Ly Rookäär.

*
——– Original Message ——–

Subject: Vikerraadio uudiskiri
Date: Fri, 21 Aug 2009 16:53:12 +0300
From: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
To: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
Tere hea kuulaja,
siin on Vikerraadio uudiskiri, milles kutsume kuulama president Ilvese intervjuud, mitmeid eripalgelisi nädalavahetuse saateid ning Raadioteatri toodangut.
Tervitades,
Laura Teder
Vikerraadio turundusspetsialist
6114103
.a href=”mailto:laura.teder@err.ee”>laura.teder@err.ee
PRESIDENT ILVESE INTERVJUU VIKERRAADIOS
Esmaspäevase Vikerraadio saate “Uudis+” külaline on Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.
Ligi tunniajase intervjuu teemade hulgas on töötuse ja tööhõive ning majanduse arenguga seotud probleemid, aga ka piisava debati puudumine ühiskonnas ning ideede vähesusest ja ükskõiksusest tingitud kriis.
“Meie kõigi asi on tulla välja initsiatiiviga, see pole ainult valitsuse asi. Praegune initsiatiivitus valmistab mulle muret,” räägib president. Muuhulgas ütleb Ilves saates välja ka oma seisukoha eurole ülemineku küsimuses ning selles, kas seda tuleks teha iga hinna eest.
Intervjuu president Toomas Hendrik Ilvesega Vikerraadio saates “Uudis+” esmaspäeval kell 13.05. Saatejuht on Lauri Hussar.
RAHVA TEENRID
Saatejuht Aarne rannamäe otsestuudio külalised on Külli-Riin Tigasson ja Peeter Kaldre.
Kuula laupäeval kell 11.05.
Kommenteeri .a href=”http://www.vikerraadio.ee/rahvateenrid”>www.vikerraadio.ee/rahvateenrid
ÜHISKÜLASTUS ENERGIAKESKUSSE
Ühiskülastuse muuseumisari teeb sel laupäeval vahepeatuse Tallinnas Energiakeskuses, mis on 10 aastat tegutsenud vana elektrijaama ruumides Kalamajas. 29. augustist kannab keskus nime Energia Avastuskeskus. Energiakeskus pakub eelkõige lastele ja noortele võimalust teaduste ja nendega seotud seadustega sina peale saada. Lisaväärtuse Tallinna keskusele annab aga see, et kõik stendid ja eksperimendid on suure entusiasti Aare Baumeri enda kätetöö, mitte sisseostetud atraktsioon. Saates on lisaks ekspositsiooni lühitutvustusele ka jutuajamine Aare Baumeri ja keskuse juhatuse liikme Kertu Saksaga muuseumi senisest tõhusast tegevusest ja veelgi suurematest tulevikuplaanidest. Kuulajaile samuti küsimus, millega osaleda suvesarja kuulajamängus. Saate salvestas Mart Ummelas, helirežissöör on Vivika Ludvig. Eetris laupäeval, 22. augustil kell 13.05 ja kordusena südaöösel.
HELIHOIDIS – OLAV EHALA
Laupäeviti kell 16.05 on kavas nostalgiline sari “Helihoidis”, kus pakutakse haaravaid muusikasaateid rikkalikust heliarhiivist.
Sel laupäeval kuulete 1996. a. eetrisolnud saade Olav Ehalast. Saatejuht Jaak Ojakäär.
KEELEKÕRV
Keelenormist ja võimust räägib keeleteadlane Arvi Tavast. Ettekanne on peetud Rahvusringhäälingu keelepäeval. Saate lõpetab rubriik Udo Uibo etümoloogiasõnastikust: mis on siiberdamine. Saate toimetaja on Maris Johannes. Kuula laupäeval kell 17.05.
KUULDEMÄNG
Ardi Liives «Hõbepaber»
Armastus võib alata noore naise kombest kinosaalis süüa. Saatuslikuks saab šokolaad, mille ümber krabisev paber.
Osades: Jutustaja – Gunnar Kilgas. Naine – Anne Paluver. Mees – Jüri Krjukov. Sõbratar – Külliki Saldre. Kino direktor – Urmas Kibuspuu. Administraator – Irja Aav. Vanemdispetšer – Salme Reek. Miilitsamajor – Aare Laanemets. Takso ootaja – Aivo Helm.
Režissöör Heino Kulvere. Helirežissöör Aino Lauri. Muusikaline kujundaja Merike Vaitmaa.
Raadioteater 1980.
Kuula laupäeval, 29.augustil kell 19.05.
MÜSTILINE VENEMAA
Selles saates peatume peamistel sündmustel Moskvas 1922. aasta suvel, sügisel ja talvel. Räägime Glavliti moodustamisest ja organisatsiooni esimesest juhist Lebedev Poljanskist. Intelligentsi väljasaatmisest ja uuest rahast chervonetsist. Saate autor on David Vseviov. Kuula pühapäeval kell 11.20
KUULA RÄNDAJAT – ŠOTIMAA
Ruudulistes seelikutes mehed torupilli puhumas – paljudel on see esimene pilt, mis silme ette tuleb, kui mainida Šotimaad. Kohale jõudes tuleb aga arvestada nii mõnegi tõsiasjaga, milleta sealviibimine ei pruugi just mugavalt sujuda. Näiteks võib mõne vana õdusa hotelli emand rääkida seesugust murrakut, millega harjumine ikka hea tüki aega võtab. Ka šotlaste naljad nõuavad harjumist. Atlandi ookeani lähedusest tingitud tujukas ilm samuti. Ja kuigi Šotimaa kuulub alates 18. sajandist Suurbritannia koosseisu, ei maksa kunagi mainida, et ollakse Inglismaal. Saate autor on Hendrik Relve, toimetaja Haldi Normet-Saarna. Kuula pühapäeval, 23. augustil kell 14.05.
ESMASPÄEVANE SUVITAJA SOOKURGEDEST
Sookurg on Euraasias laialt levinud liik, kuid tema levikuala, arvukus ning seisund on pidevalt muutunud. Uurime lähemalt, mis linnuga on
tegemist ja kuidas on tema kaitse Eestis korraldatud. Vestluskaaslaseks on Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Ivar Ojaste.
Välissõnumeid keskkonnavallast vahendab Priit Ennet. Pärast kella 11 uudiseid saab teha virgutusvõimlemist ja seejärel on eetris toidurubriik, kus Krista Taim kõneleb Juta Möldriga terve nädala vältel ravimtaimede korjamisest, säilitamisest ja kasvatamisest. Saate lõpuosas aga otsime vastust kuulajaküsimusele.
.a href=”http://www.vikerraadio.ee/suvitaja”>www.vikerraadio.ee/suvitaja
RIIGITA RAHVAS
Maailmas on 5000 – 6000 erinevat rahvast. Kuigi maailma riikide koguarv ületab 200, on üksnes 66 rahvusel oma riik. Keskööprogrammi saatesari annab ülevaate omariikluseta rahvastest maailma erinevates piirkondades. Kuula uuel nädalal 24.-28. augustini kell 14.05.
Stuudios on Andrus Mölder ja Marje Lenk.
UUE NÄDALA JÄRJEJUTT
Stefan Murr „Neelav liiv”
Rikka mehe noore naise jäljed kaovad mererannal, otsekui oleks ta müstilisel kombel õhku tõusnud. Paraku selgub uurimise käigus maisem tõsiasi: naine on tapetud… Kes võiks olla huvitatud tema surmast?
Kriminaaljutustust loeb Martin Veinmann.
Kuula 24.– 28. augustil kell 11.30 ja 22.30

*

——– Original Message ——–

Subject: Klassikaraadio uudiskiri
Date: Fri, 21 Aug 2009 15:39:22 +0300
From: Laura Teder <laura.teder@err.ee>
To: <laura.teder@err.ee>
Tere hea kuulaja,
siin on Klassikaraadio uudiskiri.
Meeldivat kuulamist!
Klassikaraadio toimetus
BBC PROMS 2009 KLASSIKARAADIOS

Alates 24. augustist saab Klassikaraadiost kahe nädala jooksul kuulata maailmakuulsate muusikute esinemist suurimal ja mainekamal muusikapeol BBC Promsil.
Kontserdid on eetris argipäeviti kell 10 ja kell 19. Otseülekandes vahendab Klassikaraadio esmaspäevased lõunased kammermuusika kontserdid Cadogan Hallist.
BBC Promsi kõrghetke – lõppkontserti “The Last Night”, mida publik jälgib videoekraanidelt mitmes Suurbritannia suurimas pargis- saab kuulata otseülekandes 12. septembril kell 21. Esinevad BBC Sümfooniaorkester ja BBC Singers David Robertsoni juhatusel, trompetist Alison Balsom, metsosopran Sarah Connolly jt.
Promsi algusaegadest peale on kontsertprogrammides pearõhk populaarsetel klassikateostel, tänavu on esindatud kõik tähtpäevaheliloojad – Mendelssohn, Haydn, Händel ja Purcell, samuti pööratakse suurt tähelepanu Stravinski lavamuusikale. Festivali raames toimub 76 kontserti Royal Albert Hall`is, 19 kammerkontserti Cadogan Hall`is ning hulk muid muusikasündmusi.

Lisaks Briti sümfooniaorkestritele ja ansamblitele võtavad tänavu Promsist osa Bambergi Sümfoonikud, Bournemouthi Sümfooniaorkester, Gustav Mahleri noorteorkester, Leipzigi Gewandhausorkester ja Viini Filharmoonia orkester. Staardirigentidest on kohal Valeri Gergijev, Bernard Haitink, Maris Jansons, Esa-Pekka Salonen, Zubin Mehta jt. Promsil esinevad ameerika sopran Dawn Upshaw, saksa kontratenor Andreas Scholl, pianist Martha Argerich, klaveriduo Katia ja Marielle Labèque jt. Gidon Kremer esitab Philip Glassi Viiulikontserdi, Stephen Hough mängib kõik Tšaikovski klaverikontserdid ning uue, Händelile ja Purcellile pühendatud kavaga “The Musicologist Scores” astub üles Michael Nyman Band.

KLASSIKARAADIO BIRGITTA FESTIVALIL
Opera&Jazz on kirev mikstuur klassikast ja džässist, mis toob kuulajateni julged ideed erinevate stiilide, ajastute ja lavastuste sulamist. Kõlavad maailmakuulsad ooperiaariad ning nende džässarranžeeringud. Esinevad mustanahaline gospellauljatar Joan Faulkner, Moskva Ooperi Helikon sümfooniaorkester maestro Eri Klas’i dirigeerimisel ning Eesti dzässi lipulaev Estonian Dream Big Band Antti Sarpila juhendamisel ja soleerimisel.
Tänast ülekannet vahendab Karin Kopra. Kuula kell 20.
TÄNA DELTAS
* 21. ja 22. augustil annab jazzikontserdi muusik Jalalu-Kalvert Nelson. Trompeti-, klaveri- ja löökpillimängijat küsitles Siim Aimla.
* 21.-23. augustini saab mandril vaadata Jaan Tätte näidendit “Latern”. Theatrumi, VHK Teatrikooli Ja Nargen Festivali koostöös valminud lavaloost räägib noor näitejuht Maret Mikk.
* 22. augustil alustab oma 140. hooaega Tartu laululaval toimuva rahvusvahelise balletigalaga “Vanemuise ballett 70”. Milliseks kujuneb Vanemuise juubelihooaeg, sellest räägib teatrijuht Paavo Nõgene. Küsitles Hedvig Lätt.
* 21.-22. augustil toimub XIII Toila Oru Promenaad. Stuudios käis sündmust tutvustamas korraldaja Rauno Tagel.
* Filmikommentaaris tuleb juttu kahest linateosest: Forumcinemas kinoketis näeb Quentin Tarantino uut filmi “Vääritud tõprad” ja “Sõpruse” ekraanil Leos Carax’i “Boy meets girl”. Kommenteerib Tõnu Karjatse.
* 23. augustil toimub kontsert Tallinnas Noblessneri Valukojas/Nargen Festival Hall’is, ettekandele tuleb Vera Auerbachi “Vene reekviem”. Dirigent Tõnu Kaljustet küsitles Kersti Inno.
* 21.-30. augustini on Tallinnas Kultuuritehase Polymeer Festival. Eklektilisest ja tihedast kavast kõneleb korraldaja Martin Rünk.
* 27. ja 28. augustil annavad Tallinnas ja Tartus kontserte hollandi viiuldaja Janine Jansen ja Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester, dirigeerib Paavo Järvi. Intervjuu annab Eesti Kontserdi produtsent Svea Ideon-Marks, teda küsitles Mirje Mändla.
Kuula päevase saate kordust keskööl või internetist .a href=”http://klassikaraadio.err.ee/kuularhiiv?saade=76&kid=103″>http://klassikaraadio.err.ee/kuularhiiv?saade=76&kid=103
Saate paneb kokku Pille Olde.
RÄÄGIVAD
Linnast, mälust ja arengust.
Saatejuht Ignar Fjuki külalised on Andres Tarand ja Endrik Mänd.
Kuula tänase saate kordust laupäeval kell 10 või internetist:
.a href=”http://klassikaraadio.err.ee/kuularhiiv?saade=78&kid=110″>http://klassikaraadio.err.ee/kuularhiiv?saade=78&kid=110
“Räägivad” on Klassikaraadio diskussioonisaade, kus aktuaalsetel ja aegumatutel teemadel arutlevad kultuuriinimesed.
NYYD-MUUSIKA: STOCKHAUSEN JA TEMA TOTAALNE MUUSIKA
Karlheinz Stockhauseni 7 päeva kestev ooper “Valgus” on kindlasti üks lääne muusikaloo suurejoonelisemaid, pöörasemaid ja ulatuslikumaid ettevõtmisi üldse. Selle teose kirjutamiseks läks aega peaaegu pool helilooja elust ning see kujunes Stockhauseni uuendusliku helikeele ja mõtteviisi kulminatsiooniks.
Saate autor on Märt-Matis Lill.
Saade oli esmakordselt eetris 10. märtsil 2009.
IDEAALMAAILMADE ARHIIVIST
Tiia Teder tutvustab Peter Gabrieli plaati “Passion” (1989).
Martin Scorcese Jeesuse-filmi muusikaga plaat tekitas seoses filmi ja selle temaatikaga laineid poolteist kümnendit enne Mel Gibsoni linateost. Peter Gabriel on siin abiks võtnud hulga muusikuid mitmelt poolt maailmast ja teinud muusika, kus kohtuvad kultuurid ja tsivilisatsioonid, õhtumaine mõtteviis ja looduslähedane hoiak.
Kuula 22. augustil kell 21.
Saade oli esmakordselt eetris 18. detsembril 2004.
TRADITSIOONI TARKUS
Traditsiooni Tarkus uurib kabalismi – stuudios on saatejuht Peeter Liivi vestluskaaslaseks Hollandi kirjanik Geert Kimpen, kelle raamat “Kabalist” on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu.
Kuula 19. augustil eetrisolnud saate kordust pühapäeval, 23. augustil kell 14.
MIRAAŽ
Pühapäeval 23. augustil pakub varajase muusika tund Miraaž kuulata ansamblit Mediae Vox Ensemble Portugalist. Kavas on Hildegard von Bingeni jt looming 12. sajandist.
Kuula kell 19.05.
FANTAASIA ALUSTAB HOOAEGA UUE AUTORIGA
26. augustil teeb oma esimese Fantaasia kontserdikorraldaja ja muusik Indrek Asukül.
Indrek Asukül visandeid endast: Erinevad inimgrupid ja nende maailmavaated. Etnoloogia ja teoloogia õpingud, erinev maailmamuusika. Väga erilised on hetked kui kuulen täiesti uut helikeelt, muusikalist loogikat, olgu see siis Hispaania plaadipoes, Moskva underground-klubis või koduses keskkonnas – silmad lähevad ikka ühtemoodi hõõguma. Neid muusikalisi avastusi tahan jagada ka “Fantaasia” kuulajatega.
Indrek Asuküli esimene Fantaasia on eetris 26. augustil kell 22.
PÄEVAKLASSIKA DOMINANDID
Esmaspäeval 24. augustil, saatejuht Robert Staak.
Joseph Bodin de Boismortier koomiline ooper “Don Quijote hertsoginna juures”.
Teisipäeval 25. augustil, saatejuht Pille Olde.
Eino Tambergi on nimetatud “romantikuks ja eesti muusika armastuse laulikuks”. Kuulame tema Trompetikontserti aastast 1972, teisest loomeperioodist, mil Tamberg katsetas ka dodekafoonia väljendusvõimalusi, aga jättis läbivaks siiski tonaalse mõtlemise ja dramaturgilise muusikakontseptsiooni. Teose esitavad Indrek Vau ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Nikolai Aleksejevi juhatusel. Samuti ei saa märkamata jätta Tambergi võrratut miniatuuri “Aaria”, Kalev Kuljuse ja Marrit Gerretz-Traksmanni esituses.
Kolmapäeval 26. augustil, saatejuht Nele-Eva Steinfeld.
Dominandi keskpunktis on dirigent Lorin Maazel, kelle juhatusel kõlavad katkendid Modest Mussorgski teosest “Pildid näituselt”.
Neljapäeval 27. augustil, saatejuht Kalev Vaidla.
Dominandiks on Franz Schuberti Sonaat arpeggionele ja klaverile a-moll. Sonaadi tellis tõenäoliselt Vincenz Schuster, kes oli arpeggione virtuoos. Paraku 1823. aastal leiutatud arpeggione kaotas kiiresti esialgse populaarsuse ning selleks ajaks, kui Schuberti Sonaat 1871. aastal postuumselt trükis ilmus, oli instrument juba praktiliselt unustusehõlma langenud. Tänapäeval esitatakse Schuberti arpeggione Sonaati tavaliselt kas tšellol või vioolal. Saates kõlab esimene osa Sonaadist “Arpeggione”. Esitavad Mstislav Rostropovitš tšellol ja Benjamin Britten klaveril.

*