Kes saadab firmadele rämpskirju?

24.10.2008

Siin avaldatud spam kirjad on valik firmadele saadetud reklaamidest. Need ei ole unikaalsed kirjad, vaid saadetud andmebaasi kantud aadressidele.

Esimene oli Roosa Elevant

Eesti esimene ja tuntuim spam kirjade saatmise firma oli nimega Roosa Elevant. Nad esitasid 2 majandusaasta aruannet – 2005. ja 2006. kohta, ning seejärel sundkustutati aruannete varjamise pärast.

AS Roosa Elevant registrikood 11091402  asutatud 10.12.2004 Kustutatud (22.11.2013)

Nende kohta võib öelda, et algusaastatel oli aadresside kogumine ja saatmine korrektne. Saadetud kampaaniate juures oli võimalus see edastada 5 sõbrale ning hiljem sai sealt soovi korral väljuda.

Teine laine – kopeerijad

Ilmselt 2007. aasta paiku olid turule tekkinud konkurendid, kes saatsid sõnumeid Äriregistrist või seda kopeerivast Krediidiinfost pärinevatele firmade kontaktandmetele. Nüüd oli palju andmebaase, millest välja saamiseks ei olnud ühte linki. Turul olid nii spam kirju vahendavad firmad kui andmebaasi müügiks pakkuvad firmad. Baasist väljasaamine muutus väga raskeks, sest algse baasi tuvastamine polnud võimalik ja selle koopia hilisemad ostjad saatsid ka neile, kes olid väljajätmiseks soovi avaldanud.

Alates 2011. aastast olen vahetanud igal aastal Äriregistrile esitatavat e-maili aadressi aga 2018. aastal saab tõdeda, et need vanad aadressid on mõnedes baasides jätkuvalt alles. Sealhulgas ka Äripäev saatis sellisele aadressile.

Spam kirjade viimane vaatus

Kolmas laine algas tinglikult 2010. aastal ja seda iseloomustab eraisikutest saatjate ilmumine. Saatmisega tegelenud firmad olid majanduslikult raskes olukorras ja 2010. aasta järgselt enam majandusaasta aruandeid tavaliselt ei leia. Järgnes sundkustutamine: All-Tec OÜ 26.05.2011, Web2 OÜ 10.11.2015.

Turule tulid eraisikud Urmo Valle firmaga Calendar OÜ, uuesti registreeritud All-Tec Services OÜ (31.08.2009), Marek Sauber @intermedia.ee (registreeriti 17.09.2012). Need mõlemad on teenusega rahulolematu kliendi nimetanud petturiks. Olukord jõudis 2017. aasta algul selleni, et spam kirjadega hakkas tegelema ligi 3 aastase vangistuse saanud Daniil Domožilov(internetikelmus okidoki.ee lehel), kes oli ennetähtaegselt vabastatud 2/3 karistuse kandmise järel.

Spam kirjade vältimine

Firmad võiksid vältida info@ algusega aadressi Äriregistrile avaldamist, sest nii saate hoida lahus ametlikud kirjad ja need spam kirja baasid, mis panevad domeeni nimele alguse info@ ette. Samuti muutke aruandes igal aastal aadressi esimene osa, et vabaneda vana aadressi reostajatest.

Hoidke lahus kodulehel avaldatud e-maili aadress ja klientidele mõeldud aadress. Näiteks kodulehel kasutate info@, help@ või support@ algust aga klientidega kirjutate näiteks abi@ aadressilt.

Suur osa spam kirjade saajatest selle ise endale kaela kutsunud:

  1. Oma meili aadress on sisestatud mingitele interneti kontakti vormidele ilma teadmata, mis sellega tehakse ja kuidas seda kasutatakse
  2. meili aadress on kergelt ära arvatav kujul info ät firmanimi.ee või firmanimi ät firmanimi.ee on mõlemad enim levinud aadressikujud. Inglise keelses ärimaailmas domineerivad eesliitena support, bill, sale, order jne.

Väiksema interneti alase kogemusega firmad usuvad jätkuvalt, et masspostitus võiks olla hea ja tõhus kanal enda olemasolu teavitamiseks. Seejuures tuleks mõelda, kas nemad ise on mõne firma spam kirja peale ostnud kaupa või teenust. Aastate jooksul on spam kirja avamine ja sellele reageerimine kahanenud ja subjektiivselt arvates võib oletada, et kuni paar % kirjadest on nende saajate poolt mingisuguse reageeringu esile kutsunud.

Spami saatmine on omaette tööstusharu, kus väike osa kasumi teenijaid ehk andmebaasi koostajaid ja saatjaid püüavad ühevõrra lollitada nii postituse tellijaid kui oma postkasti kakamise vastu võitlevaid kümneid tuhandeid sunniviisiliselt andmebaasi sattunud kasutajaid.

Filtrid spam kirjade vastu võitlemiseks

Loetelu siin avaldatud spam e-mailide saatjate domeenide kohta, et iga kasutaja saaks nende abil blokeerida ka edasisi soovimatuid sõnumeid, hakkab asuma esileheküljel. Nimekiri ei ole täielik, sest mõni siin avaldatud kiri võis jääda tähelepanuta või kasutasid nad teisi spam kirjade saatmise nimekirju ja pole selle tõttu siin avaldatavate postkastide peale kirjutanud.